❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

سردرد ها

آشنایی با انواع سردرد ها و دلایل آن!

سردرد یکی از مشکلات شایع است که در سنین مختلف مشاهده می شود . سردرد های گاه و بیگاه معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند . اما اگر فردی به طور مرتب دچار سردرد می شود لازم است که حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت تشخیص علت سردرد قرار گیرد .

سردرد تنشی

این نوع سردرد یکی از شایعترین سردرد ها محسوب می شود . عبارت سردرد تنشی اغلب برای سردرد هایی که به دلیل انقباض عضلات و یا استرس هستند به کار برده می شود . این سردرد اغلب درد دو طرفه دارد یعنی درد در هر دو طرف سر احساس می شود و شخص احساس می کند که زنگی درون سر وی وجود دارد و یا احساس فشار در سر ، صورت و گردن می کند . به علاوه ممکن است به نور و صدا حساس شود .

– دلایل سردرد تنشی

نحوه قرارگیری فیزیکی سر می تواند باعث کشش عضلات سر و گردن شود مثلا هنگامی که فرد برای مدت طولانی با کامپیوتر کار می کند و گوشی تلفن را با کمک شانه کنار گوش نگه می دارد ، این وضعیت و نحوه قرارگیری می تواند منجر به سردردشود . استرس ، کارهای سنگین ، گرسنگی ، افسردگی ، اضطراب و کم خوابی همگی می توانند بر روی عضلات گردن ، صورت ، جمجمه و فک تاثیر گذاشته و باعث ایجاد سردرد تنشی شوند .

– درمان سردرد تنشی

اگر عامل سردرد تنشی مواردی مانند آرتروز ، دندان قروچه و آپنه خواب باشد ، پزشک ابتدا نسبت به کنترل و درمان این موارد اقدام می کند و بدین طریق سردرد بیمار نیز بهبود می یابد . اگر این موارد وجود نداشت و یا با درمان آنها نیز سردرد بهبود نیافت می توانید از داروهای مسکن موجود در داروخانه ها که نیازی به تجویز پزشک ندارند استفاده کنید داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن . دوش آب گرم و یا گرم نگه داشتن قسمت پشت گردن نیز می تواند در بهبود سردرد موثر باشند . اگر انجام این اقدامات هم به درمان سردرد کمک نکرد می توانید با تجویز پزشک از مسکن های قوی تر استفاده نمایید . یکی دیگر از راه های کنترل این نوع سردرد استفاده از روش های کنترل استرس مانند مدیتیشن می باشد .

سردرد میگرنی

سردرد میگرنی عبارت است از نوعی سردرد آزار دهنده که معمولا در یک طرف سر احساس می شود . این سردرد اغلب با احساس فشار در سر همراه است و با حرف زدن و راه رفتن بدتر می شود. سردرد میگرنی می تواند با حالت تهوع ، حساسیت به نور ، صدا و حتی بوها همراه باشد . ممکن است روز قبل از شروع حمله میگرن ولع زیاد برای خوردن یک غذای خاص و تغییر در میزان ادرار در فرد مشاهده شود . بعضی از افراد ممکن است قبل از شروع حمله و یا در حین آن و حتی پس از آن دچار علائم پیش هشدار یا آئورا شوند . این علائم می توانند نورهای خیره کننده ، خطوط موج دار و نقطه های کور در میدان دید باشند .

– دلایل سردرد میگرنی

نظریه های مختلفی در مورد اینکه چرا برخی افراد دچار میگرن هستند در حالی که برخی دیگر هیچگاه این سردرد را تجربه نمی کنند وجود دارد . مهمترین علل میگرن عامل ژنتیک و عوامل محیطی می باشند . عامل آغازگر حملات میگرن در افراد مختلف متفاوت است اما شایعترین آنها عبارتند از تغییرات هورمونی ، استرس ، مشکلات خواب ، بوهای تند ، تنباکو ، نخوردن یک وعده غذایی ، نور زیاد و خیره کننده ، استرس و اضطراب . همچنین برخی از خوراکی ها نیز می توانند عامل شروع حملات میگرن باشند که مهمترین آنها عبارتند از : شراب ، پنیر کهنه ، ترشی ، پپرونی و سالامی .

– درمان میگرن

یکی از بهترین روش ها برای درمان سردرد میگرنی استراحت در اتاق تاریک است با چشمان بسته در حالی که پیشانی را خنک نگه می دارید  . یکی دیگر از کارهای مفید نوشیدن مقدار زیاد مایعات است به خصوص اگر دچار تهوع هستید . پزشک برای این بیماران دارو تجویز می کند که این دارو برای تسکین درد و یا جلوگیری از شروع حملات میگرن می باشد . معمولا عوامل شروع کننده حملات میگرن برای هر شخص منحصر به خود فرد است . بنابراین چنانچه دچار میگرن هستید بهتر است یک لیست از عوامل آغازگر حملات میگرنی خود تهیه کرده و تا حد امکان از آنها پرهیز کنید .

سردردهای خوشه ای

این نوع سردرد به صورت ناگهانی آغاز شده و شدت درد زیاد است . معمولا در یک طرف سر به خصوص در ناحیه پشت چشم احساس می شود . این نوع سردرد ممکن است برای مدت هفته ها  ، هر روز در حدود یک ساعت مشخص آغاز شود . درد معمولا حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از شروع سردرد شدت یافته و حدود ۳ ساعت به طول می انجامد . چشم ها و بینی فرد بیمار هنگام درد ممکن است قرمز و متورم شوند . البته معمولا این حالت در سمتی اتفاق می افتد که درد وجود دارد . به علاوه بیمار ممکن است به نور ، صدا و بو حساس شود . بیمار ممکن است دچار علائم پیش هشدار مانند میگرن شود . و همچنین احساس تهوع داشته باشد

– علل سردرد خوشه ای

به دلیل اینکه این سردرد اغلب شبها ایجاد می شود ، پزشکان معتقدند که این سردرد می تواند به دلیل خواب نا منظم به وجود بیاید . نوشیدنی های الکلی به خصوص شراب و سیگار کشیدن نیز می توانند از عوامل آغازگر این سردرد محسوب شوند . شانس ابتلا به این نوع سردرد از افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها دچار آن هستند و همچنین کسانی که سابقه ضربه به سر داشته اند بیشتر است . این سردرد بیشتر در بهار و پاییز مشاهده می شود و گاهی اوقات با آلرژی اشتباه گرفته می شود .

– درمان سردرد خوشه ای

برخی از پزشکان توصیه می کنند که برای درمان این نوع سردرد بیمار اکسیژن درمانی شود . آنها معتقدند با این کار اکسیژن خالص به عروق  رسیده و در نتیجه خون کمتری در مغز جریان می یابد . البته هنوز علت دقیق آن مشخص نیست اما این روش در اکثر بیماران مبتلا به این نوع سردرد مفید است و باعث بهبود و کنترل درد در آنها می شود . علاوه بر اینها داروهایی که معمولا در میگرن تجویز می شود نیز برای این نوع سردرد مفید است زیرا این داروها عروق را تنگ کرده و بدین طریق درد را تسکین می دهند . در موارد شدید این نوع سردرد درمانهای پیشگیرانه انجام می شود از جمله تجویز داروهایی مثل وراپامیل .

سردرد سینوسی

علائم این سردرد شباهت زیادی به سردرد میگرنی دارد و اغلب بیمارانی که فکر می کنند سردرد سینوسی دارند در واقع دچار میگرن هستند . هر دوی این سردرد ها می توانند باعث درد صورت ، آبریزش بینی و چشم شوند و با پایین انداختن سر ، سردرد در هر دو این سردرد ها بیشتر می شود . اما سردرد سینوسی که به دلیل التهاب یا عفونت در سینوس ها پدید می آید اغلب همراه با ترشحات غلیظ زرد رنگ است و حتی ممکن است با تب و مشکل در بویایی همراه باشد . که این علائم در میگرن مشاهده نمی شود .

– درمان سردرد سینوسی

اغلب اوقات سردرد ناشی از سینوزیت خودبخود و در طی یک هفته بهبود یافته و از بین می رود . اگر این سردرد بیش از یک هفته به طول انجامید نشان دهنده این است که سینوس ها دچار عفونت باکتریایی شده و نیازمند درمان آنتی بیوتیکی هستند . پزشکان توصیه می کنند برای درمان این نوع سردرد سینوس ها را با استفاده از سرم نمکی و اسپری سالین شستشو دهید . در برخی موارد پزشک مجبور است به خاطر رفع التهاب سینوس ها برای بیمار کورتیکواستروئید تجویز نماید .

سردرد ثانویه

این نوع سردرد به دلیل یک بیماری ثانویه اتفاق می افتد مثلا سردرد ناشی از سینوزیت باکتریایی که ناشی از عفونت سینوس هاست . سایر مشکلاتی که می توانند منجر به ایجاد سردرد های ثانویه شود عبارتند از : ضربه مغزی ، مشکلات عروقی ، تومورهای مغزی و صرع .

– درمان سردرد ثانویه

در ابتدا پزشک با کمک علائم بالینی بیمار و آزمایشات و بررسی های تخصصی علت سردرد را تشخیص می دهد . و سپس اقدام به درمان آن می کند و با درمان عامل آن سردرد بیمار نیز بهبود می یابد .

 

منابع :webmd
طراحی سایت