❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

فشار خون

از مقدار فشارخون خود مطلع باشیم.به مناسبت روز جهانی فشار خون

۲۷ اردیبهشت روز جهانی فشارخون

هرسال روز ۲۷ اردیبهشت ( ۱۷ ماه می میلادی) به نام روز جهانی فشارخون نامگذاری شده است . “از مقدار فشارخون خود مطلع باشیم ” ( know your blood pressure )  شعاری  است که از سال ۹۲ اعلام شده و تا ۵ سال آینده با هدف اجرای برنامه هائی در رابطه با غربالگری و شناسائی بیماران مبتلا به فشارخون بالا تکرار می شود.

فشار خون بالا عبارت است از افزایش فشار وارده از جریان خون به دیواره رگ های خونی. فشار خون بالا گاهی «قاتل بی صدا» نامیده می شود چرا که تا مراحل انتهایی اغلب هیچ علامتی ندارد. باید توجه داشت که فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می رود. اما فردی که دچار بیماری فشار خون بالا است هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی است.

بسیاری از افراد که به فشار خون بالا مبتلا هستند، علامتی نداشته و احساس بیماری ندارند. ۱۵ درصد افراد مسن دارای فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند مگر آن که فشار خون بطور ناگهانی خیلی بالا برود. به این ترتیب تنها راه تشخیص فشار خون بالا، اندازه گیری میزان آن است.

از هر ده نفر مبتلا به فشار خون بالا، در نه نفر آنها، یعنی در۹۰ درصد آنها علت دقیق برای فشار خون شناخته نشده است. این نوع فشار خون، نوع اولیه فشار خون بالا نامیده می شود.

در تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا (نوع ثانویه فشار خون بالا) عواملی همچون تنگ شدن سرخرگ کلیوی و یا اختلال در تولید هورمون های مترشحه از غدد فوق کلیوی و بیماری های بافت کلیه در ایجاد بیماری نقش دارند.

چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع شده زیاد، عدم مصرف میوه و سبزی، کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی، استرس و عوامل ژنتیکی از علل مستعد کننده بیماری فشار خون هستند. اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است.سابقه خانوادگی فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی نیز احتمال ابتلا را افزایش می دهد.

هر ساله ۷٫۵ میلیون مرگ و میر بر اثر فشار خون بالای افراد به وقوع می پیوندد که این آمار ۱۲٫۸ درصد از مرگ و میر سالانه در جهان را شامل می شود.
تخمین های بین المللی نشان می دهد که ۱٫۳ افراد میانسال به فشار خون بالا مبتلا هستند. همچنین ۵۱ درصد از سکته های مغزی منجر به مرگ بر اثر فشار خون بالا به وقوع می پیوندند و ۴۵ تا ۶۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری قلبی، در اثر فشار خون بالا از دنیا می روند.

رژیم های نادرست غذایی، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک، بی تحرکی و زندگی ماشینی از جمله عوامل تشدیدکننده کننده برای ابتلا به بیماری فشار خون بالاست و به همین دلیل، آگاهی از میزان فشار خون و مراجعه به پزشک می تواند تاثیر مهمی برای پیشگیری از پیشرفت این بیماری باشد.

گروه به اندام دکتر کرمانی، علاوه بر انتشار مطالب علمی، برای آشنایی بیشتر شما با موضوع فشار خون، ویدئویی در این زمینه ترجمه کرده است. در این فیلم، می توانید با تعریف فشار خون، ارتباط میان فشار خون و تپش های قلب، غلظت خون و عواملی که باعث افزایش فشار خون و بیماری های قلبی می شوند آشنا شوید. دیدن این فیلم، ما را به درک تازه ای از فشار خون و اهمیت آن می رساند؛ افزایش فشار خون اگر جدی گرفته نشود، می تواند زمینه ساز بیماری های خطرناک تر و در نهایت منجر به مرگ شود.

طراحی سایت