❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

دکتر غلامرضا اصغری

بیش از ۹۶ درصد داروی مصرفی در کشور تولید داخلی است.

به گزارش داروسل به نقل از  ایفدانا – دکتر غلامرضا اصغری بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری، گفت: اگر دهه چهارم انقلاب را با گذشته مقایسه کنیم می‌بینیم که در زمان انقلاب اکثر شرکت‌های دارویی، خارجی بودند و بعد از انقلاب داروسازان و نیروهای تحصیل کرده داروسازی توانستند چرخه دارو را بچرخانند و امروز بیش از ۹۶ درصد از داروها را از لحاظ تعداد در داخل کشور تولید می‌کنیم.

وی در ادامه با عنوان این مطلب که دارو یک ابزار استراتژیک در جهان است و تولید دارو در کشور یکی از موفقیت‌های انقلاب اسلامی محسوب می‌شود، گفت: امیدواریم در سایر حوزه‌ها نیز مانند دارو عمل کنیم. به طور مثال در حوزه آرایشی و بهداشتی عقب هستیم و کمتر از ۵۰ درصد نیاز کشور را تولید می‌کنیم.در حوزه غذا نیز اگرچه اوضاع بهتر هست ولی واردکننده بسیاری از مواد اولیه غذایی هستیم.

در این حوزه ها و همچنین تجهیزات پزشکی و فرآورده های طبیعی می توان با بهره گیری از تجربه دارو و صنعت دارد شاهد اعتلای بیشتر و استقلال کشور باشیم. اصغری افزود: الان ۳۰ درصد رقم ریالی بازار به داروهای خارجی یعنی ۴ درصد تعداد دارو اختصاص دارد.

در بخش‌های زیادی علاوه بر تامین نیاز داخل کشور توانسته ایم به صادرات نیز نگاهی داشته باشیم و امیدواریم بخشی قابل توجه از بازار کشورهای منطقه را به دست بیاوریم. وی درباره کمبود داروی بیماران، گفت: یکی از مواردی که سازمان رصد می‌کند آمار کمبودهای دارویی است. این کمبودها به سه طریق انجام می‌شود و در حال حاضر می توان گفت بین ۶۰ تا ۶۵ قلم کمبود دارویی در کشور وجود دارد. این رقم قابل برطرف شدن است.

اصغری ادامه داد: یکی از این موارد داروهایی هستند که تولید داخل هستند و برخی از بیماران و پزشکان اصرار دارند که داروی خارجی و برند خاصی مصرف شود. بعنوان مثال داروی پارکینسون تولید داخل نیز دارد و مشکل بیمار را برطرف می‌کند.

وی ادامه داد: سیاست سازمان این است که برای تقویت تولید داخل، داروهای داخلی که به میزان کافی تولید می‌شوند را به داروهای خارجی ترجیح بدهد و داروی خارجی با تولید مشابه و کافی داخلی حداکثر ۱۰ درصد سهم بازار را داشته باشند. با ۱۰ درصد سهم بازار قطعا کمبود داروهای خارجی و برند احساس می‌شود و اصرار بر مصرف آن نیز باعث می‌شود بیماران کمتری بتوانند از آن استفاده کنند. البته به شکلی هم تبلیغ می‌شود که داروی خارجی بهتر از داروی ایرانی است در حالیکه از نظر علمی و منصفانه چنین نیست. اصغری گفت: برخی از اقلام دارویی نیز در توزیع مشکل دارند. به طور مثال در هفته گذشته به علت بارش برف و وضعیت جوی، برخی اقلام دارویی در زمینه توزیع بصورت مقطعی دچار مشکل شدند. سیستم مانیتورینگ برای محاسبه موجودی داروها وجود دارد که نظارت مناسبی بر زنجیره تامین دارو وجود داشته باشد و در آینده ازین موارد کاسته خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو، افزود: اقلام دیگر نیز داروهایی هستند که کمبود واقعی دارند و سیستم در تنظیم بازار دچار مشکل می‌شود و به هر دلیل مصرف آن‌ها افزایش پیدا می‌کند یا ماده اولیه آن نرسیده یا در گمرک و هنگام ترخیص دچار مشکل شده است. وی با عنوان این مطلب که داروهای حیاتی با حساسیت بیشتری بررسی می‌شوند، گفت: همواره تلاش می‌شود ذخیره کافی از داروهای حیاتی در داخل کشور وجود داشته باشد .

 

منبع: پایگاه خبری سازمان غذا و دارو

طراحی سایت