❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

تائورین

تائورین چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

تائورین (Taurine) ، با نام شیمیایی  ( ۲-آمینواتان سولفونیک اسید) ، مشتقی از آمینواسید سیستئین بوده که در بسیاری از قسمت های بدن بخصوص چشم ، مغز، قلب و حتی داخل عضله نیز یافت شده و لذا فراوان ترین آمینواسید بعد از گلوتامین در بدن  می باشد. تائورین در تنظیم تعادل آب ، میزان انرژی ، ضربان قلب و همچنین انقباض عضلانی می تواند نقش داشته باشد.

با آنکه بسیاری از آمینواسیدها در ساخت عضله نقش دارند ، تائورین بطور مستقیم در ساخت عضله نقش نداشته  و بطور مستقیم ، با آمینواسیدهای دیگر ، پیوندی بر قرار نمی کند ، زیرا جزء ۲۰ آمینواسید اصلی ساخت پروتئین نمی باشد. حال این سوال در ذهن پیش می آید که این ترکیب با وجود نداشتن گروه کربوکسیل ، آمینواسید محسوب می شود یا نه ؟ از آنجا که حاوی گروه سولفونات بوده و در زنجیره ی پروتئینی یافت می شود، لذا در زبان علمی به عنوان یک آمینواسید تعریف می گردد .

بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که تائورین با توجه به معنای آن در زبان لاتین ( گاو وحشی ) از ادرار گاو وحشی تهیه می شود. حال آنکه منبع تهیه  تائورین از منابع غذایی به مانند گوشت، تخم مرغ، لبنیات و ماهی می باشد. ( بادام حاوی تائورین نبوده ولی حاوی سیستئین و متیونین بوده که توسط بدن جهت ساخت تائورین مورد استفاده قرار می گیرند. )

با یک رژیم غذایی متعادل می توان تا ۴۰۰ میلی گرم تائورین روزانه را تامین کرد . گیاه خواران می توانند از این مکمل ها حداکثر استفاده را داشته باشند ، زیرا که مقادیر بسیار کمی تائورین در منابع طبیعی گیاهی یافت می شود .

نقش اصلی تائورین در بدن

– حفظ هیدراتاسیون و نیز تعادل الکترولیت ها در سلول های بدن
– کمک به هضم با تشکیل  نمک های صفراوی
– ایجاد تعادل در انتقال مواد معدنی به درون سلول ها به مانند کلسیم
– کمک به فعالیت های اصلی چشم و سیستم عصب مرکزی
– نقش آنتی اکسیدانی و تاثیر آن در تنظیم سیستم ایمنی بدن

مزایای تائورین

شواهدی مبنی بر کاهش فشار خون با مصرف تائورین در بزرگسالان دیده شده است . مطالعات اخیر نشان می دهد که مکمل های تائورینی مورد استفاده در موش ، در جلوگیری از افزایش وزن آنها در حین رژیم غذایی پرکالری و نیز کنترل قند خون موثر بوده، البته جهت اطمینان از این اثر بخشی نیاز به مطالعات بیشتری هست.
مهمترین کاربرد آن به عنوان یک مکمل ، استفاده از آن در کنار کافئین در نوشیدنی های انرژی زا می باشند. اکثر نوشیدنی های انرژی زا حاوی حداقل ۱ گرم تائورین می باشند. نتایج بدست آمده از مطالعات بر روی تائورین نشان داده که تائورین در کاهش خستگی عضلات و  تنظیم دمای بدن ، افزایش توانایی جهت تمرین و نیز بالا بردن قدرت تمرکز موثر است. در برخی مواقع بطور اشتباه از آن به عنوان یک محرک یاد می شود ، حال آنکه نقش آن در مهار نورونهای مربوط به انتقال هیجان ( به مانند انتقال دهنده GABA ) بوده و بیشتر نقش آرام بخشی دارد.

همچنین تائورین به عنوان یک مکمل ، مزایای دیگری نیز دارد . تائورین با کراتین یک ویژگی مشترک دارد و باعث می شود تا میزان احتباس آب در عضلات بیشتر شده و در نتیجه باعث افزایش حجم سلولی میشود  لذا به عنوان یک حجم دهنده سلولی به مانند کراتین نیز عمل می کند. این بدان معنی است که آب را از اطراف سلول های عضلانی به درون آن منتقل کرده و حجم  می دهد. با توجه به نقش حجم دهندگی آن ، توسط عضله نگه داشته می شود و لذا در افرادی که دچار گرفتگی عضلات میشوند ،  می تواند موثر باشد. در اینجا نقش تائورین در هموستاز کلسیم (ثابت نگاه داشتن مواد موجود در محیط داخلی بدن )روشن می شود . میتواند یون های کلسیم را تحت تاثیر خود  قرار داده لذا در حفظ تعادل الکترولیتی موثر باشد .

تائورین و کارایی آن در ورزش

تائورین بدلیل خصوصیات حجم دهندگی به سلول های عضلانی در مکمل های بدن سازی نیز کاربرد دارد . برخی ورزشکاران از تائورین جهت افزایش اثرات کراتین استفاده می کنند. این باور وجود دارد که حجم بالای آب داخل عضله ، می تواند در عملکرد ورزشکار تاثیر گذار باشد . مطالعه ای  در سال ۲۰۰۳ بر روی ۱۱ مرد بین سنین ۱۸ تا ۲۰ انجام شد. از این افراد خواسته شد تا زمان احساس خستگی ، رکاب بزنند( زمان رکاب زنی ثبت شد ). بعد از آن از افراد خواسته شد تا به مدت ۷ روز مکمل تائورین مصرف کنند ،  نتایج این مطالعه ، نشان از افزایش حداکثر توانایی شخص در انتقال اکسیژن به سلول ها و نیز افزایش در زمان رکاب زنی بود.

 دلایلی که مکمل تائورین توسط یک ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد:

– بالا بردن سطح انتقال آب به درون سلول های عضلانی و احتباس بیشتر آب در آنها ( به مانند کراتین)
– افزایش سطح هوشیاری
– افزایش قدرت پمپاژ خون توسط قلب
– کاهش فشار خون
– جلوگیری از دهیدراته شدن

واضح است که تائورین نقش مهمی را در تولید نیتریک اکساید بازی می کند ، جایی که پایین آمدن سطوح تائورین در کاهش تولید نیتریک اکساید نقش دارد. همچنین با گشاد کردن کانال ها در انتقال جریان خون موثر بوده که نتیجه ی آن انتقال حجم بالایی از اکسیژن و مواد مغذی به درون سلول ها می باشد. همان طور که دیده می شود ، انتقال این مواد بدون نیتریک اکساید کافی امکان پذیر نبوده با کمبود در ال تائورین ، میزان نیتریک اکساید نیز کمتر می باشد .

میزان و زمان مصرف تائورین در ورزش

مکمل تائورین تا ۶ گرم در روز بررسی شده است . مصرف این مقدار ، هیچ عارضه ای را نشان نمی دهد.
مصرف ۶ گرم تائورین به عنوان یک مکمل پیش از تمرین قابل استفاده می باشد.

تائورین یک آمینواسید شرطی-ضروری بوده و کمبود آن در برخی نوزادان نارس ، تبدیل سیستاتیون به سیستئین را مختل می کند. لذا به این دلیل به بسیاری از مکمل های کمکی اطفال جهت احتیاط اضافه می شود.

 

منبع: داروکده

طراحی سایت