❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

جنسینگ

جنسینگ برای سلامتی چه فوایدی دارد؟

جنسینگ به ۱۱ نوع مختلف از گیاهی اطلاق می شود که رشد کندی داشته و دارای ریشه های گوشتی است . از گذشته عقیده بر این بوده که ( ج ن س ی )نگ باعث بازگشت سلامت شده و پس از بیماری بدن را بازسازی می کند . ( ج ن س ی )نگ یکی از معروف ترین گیاهان دارویی محسوب می شود .
گیاه ( ج ن س ی )نگ گیاهی است با رنگی نسبتا روشن ، دارای ریشه های چند شاخه و ساقه های بلند و برگهای بیضی شکل و سبز رنگ .
جنسینگ آمریکایی و آسیایی هر دو دارای خواصی مانند افزایش دهنده سطح انرژی بدن ، پایین آورنده قند و کلسترول خون ، افزایش احساس آرامش ، درمان دیابت و درمان ناتوانایی های ( ج ن س ی ) در آقایان می باشد .

فواید جنسینگ برای سلامتی

از دیرباز تاکنون از گیاه ( ج ن س ی )نگ برای درمان برخی بیماری ها استفاده می شود . البته هنوز تحقیقات در مورد اثرات ( ج ن س ی )نگ بر سلامتی ادامه داشته و در حال انجام است . گفته می شود که برخی از اجزای شیمیایی داخل ( ج ن س ی )نگ در واقع مواد تاثیرگذار آن هستند . دانشمندان و متخصصان به دنبال یافتن اجزای موثر ( ج ن س ی )نگ و اثرات آنها بر روی سلامتی هستند هر چند که تا به امروز هیچ مدرک مستندی برای وجود یک ماده شیمیایی خاص در ( ج ن س ی )نگ یافت نشده که برای درمان قطعی یک بیماری به کار رود . فراورده های به دست آمده از ( ج ن س ی )نگ از نظر کیفیت و خواص درمانی متفاوت هستند .

جنسینگ و افزایش انرژی

جنسینگ می تواند به بازسازی فعالیت های فیزیکی و مغزی در افرادی که دچار ضعف و خستگی هستند کمک کند . برخی از مطالعات بیانگر این هستند که ( ج ن س ی )نگ در درمان خستگی در بیماران مبتلا به سرطان نقش مثبتی ایفا می کند . البته این خاصیت افزاینده انرژی بیشتر در بیمارانی مشاهده می شود که تحت درمان هستند و در بیماران مبتلا به سرطان که درمان آنها پایان یافته تاثیر چندانی ندارد .

جنسینگ و افزایش عملکرد شناختی

جنسینگ می تواند بر عملکرد تفکر و شناخت تاثیر مثبت گذاشته و باعث افزایش عملکرد شناختی شود . در مطالعات صورت گرفته که برخی از آنها در ژورنال های معتبر به چاپ رسیده است اذعان شده که ( ج ن س ی )نگ دارای تاثیرات مثبت بر روی عملکرد شناختی ، رفتاری و بهبود کیفیت زندگی فرد می باشد . برخی از مطالعات صورت گرفته در زمینه تاثیر ( ج ن س ی )نگ بر عملکرد شناختی نشان داده اند که غنی کردن برخی از مواد غذایی با ( ج ن س ی )نگ می تواند موثر باشد ، مثلا غنی کردن شیر با ( ج ن س ی )نگ . البته این کار هنوز به تحقیقات بیشتری نیازمند است تا همه جوانب آن به دقت مورد بررسی قرار گیرد .

جنسینگ و اثر ضدالتهاب

نتیجه یکی از تحقیقات که در ژورنال های معتبر پزشکی نیز به چاپ رسیده است نشان می دهد که اجزای شیمیایی ( ج ن س ی )نگ می توانند خاصیت ضدالتهابی داشته باشند . مصرف ( ج ن س ی )نگ یکی از روش های سنتی برای کاهش التهاب محسوب می شود . محققان بر این باورند که اجزای شیمیایی موجود در ( ج ن س ی )نگ قادرند با تاثیر بر سیستم ایمنی بدن التهاب را کاهش دهند .

جنسینگ و درمان اختلالات ( ج ن س ی ) آقایان

یکی از مصارف ( ج ن س ی )نگ که از زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفته کمک به درمان اختلالات ( ج ن س ی ) آقایان است . یک مطالعه که در سال ۲۰۰۲ در کره انجام داد نشان داد که حدود ۶۰ درصد از مردانی که ( ج ن س ی )نگ مصرف می کردند تایید کرده اند که وضعیت ( ج ن س ی ) آنها بهبود یافته است . علاوه بر این مطالعه ای دیگر نیز که در ژورنال کلینیکال فارماکولوژی در انگلستان به چاپ رسید نشان داد که شواهدی وجود دارد مبنی بر درمان ناتوانی ( ج ن س ی ) در آقایانی که از ( ج ن س ی )نگ قرمز استفاده می کردند . البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و نیازمند بررسی ها ی تکمیلی می باشد .

جنسینگ و پیشگیری از آنفولانزا

تحقیقاتی که بر روی موشها انجام شده نشان می دهد که ( ج ن س ی )نگ می تواند به درمان و پیشگیری از آنفولانزا و ویروس سن سیشیال تنفسی کمک کند . مطالعات نشان می دهد که مواد استخراج شده از ( ج ن س ی )نگ قرمز می تواند به افزایش بقا و بهبود سلول های اپیتلیال ریه که توسط ویروس آنفولانزا آلوده شده اند کمک کنند . البته برخی دیگر از محققان معتقدند که مصرف ( ج ن س ی )نگ تاثیر چندانی بر روی پیشگیری از آنفولانزا ندارد .

جنسینگ و کاهش قند خون

برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف ( ج ن س ی )نگ می تواند به کاهش قند خون و درمان دیابت کمک کند . اجزای سازنده ( ج ن س ی )نگ می تواند بر تولید انسولین در پانکراس تاثیر گذاشته یا از طریق سایر مکانیسم ها به کاهش قند خون کمک کند . البته برای تعیین میزان دقیق مصرف ( ج ن س ی )نگ برای کاهش قند خون باید آزمایشات و تحقیقات بیشتری انجام شود .

عوارض جانبی احتمالی ( ج ن س ی )نگ

همه عوارض جانبی ناشی از مصرف ( ج ن س ی )نگ هنوز شناخته شده نیستند . هر چند ( ج ن س ی )نگ تقریبا جزو گیاهان کم خطر محسوب می شود اما عوارض جانبی که عنوان خواهد شد پس از مصرف ( ج ن س ی )نگ گزارش شده است . این عوارض عبارتند از :
-سردرد
-مشکلات خواب
-مشکلات گوارشی
-تغییرات فشار خون و قند خون
-تحریک پذیری
-بی قراری
-تاری دید
-واکنش های شدید پوستی
-ادم
– اسهال
-خونریزی
-سرگیجه
-خشکی دهان
-افزایش ضربان قلب
-صرع و تشنج
-هذیان گویی
-خونریزی های غیر طبیعی واژن و ورم سینه ها در پی مصرف ( ج ن س ی )نگ نیز در زنان گزارش شده است .

تداخل مصرف ( ج ن س ی )نگ با سایر داروها

پزشکان معتقدند که نباید ( ج ن س ی )نگ را همزمان با دسته ای از داروهای ضدافسردگی با نام کلی مهار کننده های مونو آمین اکسید مصرف کرد . مصرف همزمان ( ج ن س ی )نگ با این دسته از داروها می تواند سبب جنون ادواری و لرزش یا ترمور در بیمار شود . علاوه بر این ( ج ن س ی )نگ می تواند با داروهای فشار خون ، دیابت و داروهای قلبی و همچنین داروهای مسدود کننده کانال کلسیم مانند نیفدیپین تداخل داشته باشد . در صورتی که دارویی مصرف می کنید بهتر است قبل از شروع مصرف ( ج ن س ی )نگ با پزشک یا داروساز مشورت کنید .همچنین چنانچه ( ج ن س ی )نگ به طور همزمان با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین مصرف شود می تواند باعث افزایش خطر خونریزی شود .
جنسینگ می تواند اثرات کافئین و دیگر محرک ها را تشدید کرده و باعث افزایش ضربان قلب ، تعرق و بی خواب شود . به علاوه می تواند اثر ضد درد مرفین را از بین ببرد .

منبع: داروکده

طراحی سایت