❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

جوانان

بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر جوانان کشورهای توسعه یافته

سکته مغزی در جوانان ایران

دبیر انجمن استروک(سکته مغزی) ایران گفت: مطالعات نشان داده است بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر جوانان کشورهای توسعه یافته است. سکته مغزی حدود ۱۰ سال زودتر به سراغ مردم کشور ما می آید در نتیجه علاوه بر اینکه آمار بالایی از ابتلا به سکته مغزی در کشور وجود دارد باید دقت داشت که جوانان آمار بالایی را در این آمارو ارقام به خود اختصاص داده اند.

دکتر شهرام اویس قرن متخصص مغز و اعصاب بیان کرد: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در ایران شناخته شده است اما در مقایسه با کشور های دیگر نظیر امریکا که چهارمین علل مرگ و میر را به خود اختصاص داده است، متوجه می شویم در کشور ما شیوع بالاتری دارد. نکته حائز اهمیت این است که سکته مغزی در جوانان ایرانی نسبت به جوانان کشورهای دیگر بیشتر مشاهده می شود.

وی ادامه داد: مطالعات نشان داده است بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر جوانان کشورهای توسعه یافته است. به عبارتی دیگر سکته مغزی حدود ۱۰ سال زودتر به سراغ مردم کشور ما می آید در نتیجه علاوه بر اینکه آمار بالایی از ابتلا به سکته مغزی در کشور وجود دارد باید دقت داشت که جوانان آمار بالایی را در این آمارو ارقام به خود اختصاص داده اند.

این متخصص سکته مغزی را علت شایع ناتوانی دانست و گفت: علاوه بر از بحث مرگ موضوع ناتوانی جسمی است که باعث نگرانی در افراد می شود. موضوعی که بیشتر جامعه و افراد را تحت تاثیر قرار می دهد ناتوانی جسمی ناشی از سکته مغزی است یعنی بیمار بر اثر سکته مغزی دچار فلج در یک سمت بدن می شود، توانایی تکلم، کنترل ادرار و راه رفتن را از دست می دهد و علاوه بر آنان در حافظه و پردازش اطلاعات نیز دچار اختلال می شود.

اویس قرن اشاره کرد: حدود ۹۰ درصد سکته های مغزی تحت تاثیر ۱۰ عامل رخ می دهد که قابل پیشگیری است. فشارخون بالا ، مصرف سیگار، وزن زیاد، قند بالا، عدم تحرک، تغذیه نامناسب، ،چربی بالا، مصرف الکل، استرس و بیماری های قلبی ۱۰ عامل اصلی بروز سکته مغزی در افراد است.

این نورولوژیست متذکر شد: چهار علامت مهم که توصیه می شود مردم بدانند این است که فلج ناگهانی نیمی از بدن، عدم تکلم، عدم تعادل در راه رفتن و از دست دادن بینایی خبر از سکته مغزی در فرد می دهد. با توجه به اینکه عوامل سکته مغزی در بین تمام مردم جهان برابر است، شیوع آن در جوانان ایرانی به دلیل سبک زندگی و عدم توجه به عوامل سلامتی بیشتر است. جوانان ایرانی هنگامی که دچار عارضه می‌شوند یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا در صورت مراجعه و تشخیص، روند درمان را پیگیری نمی‌کنند.

دبیر انجمن استروک ایران خاطرنشان کرد: اگر خود یا یکی از نزدیکان شما به‌طور ناگهانی دچار بی‌حسی یک سمت بدن شد یا در حین مکالمه ناگهان توان تکلم را از دست داد سریعا به اورژانس اطلاع دهید . در حال حاضر در کشور امکان تزریق آمپولی وجود دارد که اگر بیمار حداکثر ۳ تا ۴ ساعت پس از رخ دادن سکته مغزی که از آن به زمان طلایی یادشده، به بیمارستان مراجعه کند به وی تزریق می‌شود و امکان بازگشت سلامتی بیمار بسیار افزایش پیدا می کند. متأسفانه هر دقیقه که از زمان طلایی ۲ میلیون سلول مغزی از دست می‌رود که برای بازگشت آن کاری نمی‌توان کرد.

به گفته وی، در دولت دهم و یازدهم با همکاری وزیر بهداشت و انجمن سکته مغزی ایران توانستیم درمانی که در دنیا ۲۰ سال قبل ارائه شده بود و در ایران نیز صورت می گرفت را در تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

وی در پایان به جوانان توصیه کرد: کنترل فشار خون، کنترل قند و درمان دیابت، ترک سیگار و قلیان، درمان چاقی، درمان چربی و کلسترول، فعالیت بدنی کافی و ورزش، رژیم غذایی سالم، درمان بیماری‌های قلبی راه‌های پیشگیری از سکته مغزی است.

 

منبع: جام جم آنلاین

طراحی سایت