❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

بيماری ديابت

دانستنی هایی در رابطه با بیماری دیابت

آمار و سن مبتلایان

هر ۱۰ ثانیه دو نفر به دیابت مبتلا شده و هر هشت ثانیه یک نفر در اثر دیابت جان خود را از دست می دهد.سن ابتلا به دیابت نوع دو در دنیا ۵۵ تا ۶۵ سالگی است در حالیکه در ایران ۴۵ تا ۵۰ سالگی است. حدود پنج میلیون ایرانی به دیابت مبتلا هستند،نیمی از این افراد، از بیماری خود بی اطلاعند و بهتر است. با انجام آزمایش های دوره ای، مراقب سلامتی خود باشیم!

عوارض دیابت

عوارض آن شامل مشکلات قلبی- عروقی، چشمی، کلیوی و زخم های ناحیه پا می باشد. این عوارض با تشخیص به موقع و درمان مناسب دیابت قابل پیشگیری است به‌طوری که در تحقیقات جدید بروز نابینایی ناشی از عوارض دیابت، کمتر از یک درصد است. دیابت شایع ترین علت کم بینایی و نا بینایی در ایران می باشد.

والدینی که فرزندشان مبتلا به دیابت است، بدانند:

در صورتی که فرزند مبتلا به دیابت دارید، صرف نظر از اینکه فرزند شما در چه سنی قرار دارد، باید مدیر و کارکنان مدرسه و مخصوصاً معلمان را از دیابت وی آگاه نمایید. همچنین ضروری است تا این افراد با اصول بنیادی دیابت و مراقبت از آن آشنایی داشته باشند.فرزند شما می تواند در تمامی فعالیتهای مدرسه شرکت کند و نباید با وی رفتاری متفاوت از دیگر شاگردان داشت.

پیشگیری

با «ترویج شیوه زندگی سالم» می‌توان بیش از هفتاد درصد موارد ابتلا به دیابت را پیشگیری کرد وبهترین راه برای پیشگیری از دیابت،‌ تغذیه صحیح،‌ فعالیت جسمی و مدیریت استرس می‌باشد.

پنجکلید طلایی در پیشگیری از دیابت

– رعایت رژیم غذایی مناسب
– افزایش فعالیت بدنی
-کاهش وزن
-کاهش استرس
-قطع مصرف سیگار

مزایای ورزش کردن در افراد دیابتی

کنترل بهتر قند خون
افزایش اعتماد به نفس
کاهش چربی
تعادل وزن

برای شروع فعالیت ورزشی باید ابتدا با پزشکتان مشورت نمایید. چنانچه شما دچار عوارض دیابت شده اید، برخی فعالیت های ورزشی برای شما ممنوع می باشد.

اصول کنترل دیابت

– تغذیه
– ورزش
– کنترل استرس
– مصرف داروها
– اندازه گیری مداوم قند خون
– آموزش صحیح

ورزش یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به دیابت و همچنین کنترل آن می باشد . به همین دلیل توصیه می شود همه افراد ورزش را جزء برنامه های روزانه خود قرار دهند، خصوصا افراد مبتلا به دیابت باید هر چه سریعتر ورزش را آغاز کنند.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا ودارو،

 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

طراحی سایت