❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

citrullin

سیترولین چه تأثیری بر رفع خستگی دارد؟

“هیچ مکمل انرژی زا بدون وجود سیترولین کامل نمی باشد”

در ۲۰ سال گذشته ، سیترولین مالئات در اروپا جهت جلوگیری از خستگی ، ضعف عضلانی و دمانس مورد استفاده قرار می گرفت. (دمانس یک اختلال روانی بوده که توانایی فرد را در تفکر ، صحبت کردن و حرکت تحت تاثیر قرار می دهد).
سیترولین( Citrulline)  یک آمینواسیدی  می باشد که از ترکیب آمینواسید ارنیتین (ornithine) با کربومیل فسفات حاصل می شود. این فرایند در چرخه ی اوره ( زمانیکه بدن ضایعات نیتروژنی را دفع می کند) ، اتفاق می افتد. دریافت سیترولین اضافی از راه  مکمل ، فرایند چرخه ی اوره را سرعت بخشیده ، آمونیاک تولید شده ناشی از فعالیت عضلات را قبل از ایجاد  حالت ضعف و خستگی ، جمع کرده و دفع می کند.
سیترولین همچنین یک محصول ثانویه ناشی از تبدیل آمینواسید ال-آرژینین به نیتریک اکساید (NO) می باشد. سیترولین اضافی می تواند میزان آرژینین را در خون بالا برده که نتیجه ی آن تولید NO بیشتر می باشد . بالا رفتن NO ، جریان خون به عضلات را  در حین تمرین بالا برده ، در نتیجه ی آن  عضلات ، مدت زمان بیشتری قادر خواهند بود تا فشار را تحمل کنند.
مالئات یا مالئیک اسید یک ترکیب نمکی بوده که به عنوان یک افزودنی در غذا استفاده شده، در طبیعت ، عامل ایجاد طعم ترش سیب و سایر میوه ها نیز می باشد. در فرم مکمل ، به سیترولین متصل شده تا حالت پایداری را در بدن فراهم سازد. با این حال ، مالئات خود به تنهایی توانایی مقالبه با خستگی از طریق بازیافت لاکتیک اسید و استفاده از آن جهت تامین انرژی را داراست .

(تمرین های طولانی ، خستگی کمتر ، بازسازی بهتر )

سیترولین به عنوان یک آمینواسید غیر ضروری ، به مقدار کافی در رژیم روزانه ما نمی باشد. لذا تهیه آن از راه مکمل ها می تواند در بسیاری از پروسه های بیولوژیکی نقش داشته باشد :
۱) افزایش تولید نیتریک اکساید (NO)
۲) کاهش لاکتیک اسید و آمونیاک
۳) افزایش ATP و بازسازی فسفو کراتین
با سرعت بخشیدن کلیرانس یا پاکسازی آمونیاک ، مکمل سیترولین ، افت ناگهانی PH عضلانی را که در حین تمرین های سنگین اتفاق می افتد ، به تعویق می اندازد. با کاهش PH, عضله بیشتر به فرم اسیدی به خود می گیرد و خستگی به سرعت  ایجاد می شود.
چرخه ی اوره ، سیستمی در کبد بوده که ضایعات نیتروژنی را به اوره تبدیل کرده و از راه بدن دفع می کند. تولید و برداشت اوره جهت حذف آمونیاک و متابولیت های سمی نیتروژن موثر می باشد. آمونیاک برای سلول ها بسیار سمی بوده و حتی مقادیر بالاتر کشنده میباشد. حتی در ورزشکاران ، ساخت آمونیاک می تواند منجر به خستگی  و دمانس شود. همچنین می تواند تشکیل گلیکوژن را کاهش داده و چرخه ی انرژی را محدود کند.
متاسفانه در هر تمرین (هوازی یا غیر هوازی ) ، مقادیر بالایی از آمونیاک تولید می شود. آنچه مهم است این است که هر چه آمونیاک در خون بیشتر باشد ، میزان فعالیت ورزشی ضعیف تر خواهد بود. سیترولین مالئات ، در حذف مواد جانبی تولید شده ناشی از متابولیسم پروتئین ، موثر است . محققان همچنین عنوان کرده اند که سیترولین ، از جمع شدن لاکتیک اسید در عضلات جلوگیری می کند.
در یک مطالعه  انجام شده در سال ۲۰۱۰ توسط محققان اسپانیایی ، اثر این مکمل را بر روی قدرت عضلات و تمرین های پرس سینه بررسی کردند. ورزشکارانی که از سیترولین مالئات استفاده کردند ، ۵۰ % بیشتر از افرادی که دارونما دریافت کردند ، فعالیت داشتند.
همچنین ، مصرف سیترولین به کاهش دردهای عضلانی در حین تمرین های سنگین ورزشی نیز کمک می کند .

سیترولین در برخی مواد غذایی یافت می شود :

– هندوانه
–  کدو
– خیار
– خربزه

مکمل های سیترولینی به ۲ فرم می باشند :

۱)ال سیترولین (L-Citrulline) :همان سیترولین خالی می باشد.
۲) سیترولین مالئات (Citrulline malate) : به ترکیب سیترولین و مالئات مربوط می شود. 
فرم سیترولین مالئات در مکمل های ورزشی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی ازمزایای سیترولین مالئات ، قدرت آن در افزایش فعالیت در حین تمرین های سنگین ورزشی می باشد. از سوی دیگر نیازی به دوره بارگیری ندارد و می توان قبل تمرین مصرف کرد و بلافاصله اثرات آن را مشاهده نمود. حال آنکه ال –سیترولین ۱ هفته بعد از مصرف شروع به اثرگذاری می کند.
یک گروه از محققان اسپانیایی ، سیترولین مالئات را در گروهی از دوچرخه سواران مرد که با توجه به تمرینات سخت و طاقت فرسای آنها ، بیشتر در معرض عفونت های تنفسی و ضعف سیستم ایمنی قرار می گیرند ، مورد مطالعه قرار دادند  . این مطالعه نشان داد که سیترولین ، پتانسیل بازسازی بعد تمرین سنگین را داراست.
میزان مصرف سیترولین  مالئات :
جهت بالا بردن سطح فعالیت ورزشی ، ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میلی گرم سیترولین مالئات ، ۱ساعت قبل تمرین توصیه می شود.

خوب چرا از مکمل ال آرژینین استفاده نشود ؟

مکمل های قبل تمرین (Pre-workout) اولیه ،  بخاطر مزایای فراوان ناشی از بالا رفتن سطح آرژینین در خون ، تولید NO  بیشتر ، سنتز پروتئین عضله و بازسازی سریعتر  ، با آمینواسید ال آرژینین تهیه می شدند.
حال امروزه ، توجهات به سمت سیترولین نسبت به آرژینین بیشتر شده است. دلیل آن کاملا مشخص است. سیترولین در بالا بردن سطوح پلاسمایی  آرژینین نسبت به خود آرژینین بیشتر موثر می باشد .
در یک مطالعه انجام شده توسط محققان آلمانی ، بر روی بیماران قلبی ، یک دوز ۳ گرمی از سیترولین مالئات در فعالیت های عروقی موفقیت هایی را نشان داد.
عوارض ناشی از سیترولین بسیار محدود بوده و گاها با دردهای خفیف شکمی همراه هستند.
با توجه به مطالعات انجام شده ، روشن است که این مکمل برای ورزشکارانی موثر است که تمرین های سنگین ورزشی انجام می دهند. لذا در صورتیکه می خواهید ۵ تا ۱۵ % در میزان فعالیت و عملکرد خود ، پیشرفتی را مشاهده کنید ، این مکمل می تواند گزینه ی خوبی در این زمینه باشد .
منبع: داروکده
طراحی سایت