❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

دستگاه گوارش

غذاهای مفید برای دستگاه گوارش

بسیاری از ما گاه و بی گاه مشکلاتی را با معده ی خود داریم. نکاتی را آماده کرده ایم تا بتوانید بهتر از دستگاه گوارش خود مواظبت کنید.
برای پیشگیری از یبوست فیبر زیاد استفاده کنید.

استفاده زیاد از فیبر فکر بسیار خوبیست چون باعث پیشگیری از یبوست می شود، یبوست یکی از مشکلات شایع معده بین مردم است. برای داشتن معده سالم به انواع گوناگون فیبر نیاز دارید از جمله: فیبر نان سبوس دار، برنج قهوه ای، میوه ها، سبزیجات، لوبیا و دانه ها. برخی افراد متوجه شده اند که غلات و حبوبات باعث ایجاد مشکل سندروم روده ی تحریک پذیر می شوند، اگر دچار چنین مشکلی می شوید فیبر مورد نیاز خود را از میوه و سبزیجات به دست بیاورید.

مقدار زیادی مایعات بنوشید تا به گوارش کمک کنید

نوشیدن مایعات به ویژه آب بسیار مهم است. این کار عبور مواد زائد از دستگاه گوارش را آسان می کند و مدفوع را نرم می کند. فیبر مانند اسفنج عمل می کند، آب به خود جذب می کند، بدون آب فیبر نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد و یبوست می گیرید.
راه خوب برای اینکه بفهمید به اندازه کافی مایعات مصرف می کنید این است که با هر وعده ی غذایی یک لیوان آب بیاشامید. از مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید چون باعث سوزش سر دل می شوند.

برای داشتن روده ای سالم چربی را کم کنید

هضم غذاهای چرب مانند، چیپس، برگر و غذاهای سرخ کرده سخت تر از دیگر غذاها است و ممکن است باعث درد معده و سوزش سردل شود. کاهش مصرف غذاهای چرب حجم کار معده را کم و گوارش را آسان می کند.
سعی کنید بیشتر گوشت بدون چربی و ماهی میل کنید، شیر کم چرب یا نیم چرب بنوشید، و غذاهای کبابی را به غذاهای سرخ کرده ترجیح دهید.

مصرف ادویه را رعایت کنید تا از مشکلات معده جلوگیری کنید

بسیاری از مردم غذاهای تند را دوست دارند و این غذاها مشکلی هم برای معده شان به وجود نمی آورد. اما بعضی نیز با خوردن غذاهای تند احساس ناراحتی در معده خود دارند. فقط غذاهای تند مانند فلفل نیستند که باعث سوزش سر دل می شوند.
غذاهای خفیف تر اما طعم دار مانند سیر و پیاز نیز می توانند باعث این مشکل شوند. اگر غذاهای تند باعث سوزش سر دل، معده درد و یا اسهال در شما شدند در آینده بیشتر رعایت کنید.
اگر هم قبل از استفاده مشکل سوزش سر دل و روده تحریک پذیر دارید به صورت کامل آنها را کنار بگذارید.

مواظب تحریک کننده های معده باشید

بعضی افراد متوجه می شوند غذاهای خاصی برایشان ایجاد مشکل می کنند. غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، مرکبات، سس سالاد و نوشیدنی های گازدار می توانند باعث تحریک سوزش سر دل شوند.
گندم و پیاز می توانند باعث سندرم روده ی تحریک پذیر شوند و اگر نتوانید لاکتوز را هضم کنید ( قند موجود در شیر ) بعد از خوردن محصولات لبنی از جمله: خامه، پنیر، ماست و شکلات دچار نفخ و اسهال می شوید.
سعی کنید از غذاهایی که باعث تحریک دستگاه گوارش تان می شود دوری کنید، یکی از راه هایی که می توانید بفهمید چه غذاهایی برایتان مشکل ساز می شوند این است که یک دفترچه داشته باشید و غذاهایی که میل می کنید را در آن یادداشت کنید.

نوشیدنی درست انتخاب کنید تا هضم را آسان کنید

نوشیدن کافئین که در قهوه، چای، نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار وجود دارد در بعضی افراد باعث بالا رفتن اسید در معده و سوزش سردل می شود.
نوشیدنی های گازدار به طور کلی باعث نفخ شکم می شوند، که می تواند به سوزش سر دل نیز منجر شود. برای کمتر کردن مشکلات گوارشی، نوشیدنی هایی انتخاب کنید که گازدار و حاوی کافئین نباشند، مانند چای های گیاهی، شیر و آب.
اگر نمی توانید چای یا قهوه را کنار بگذارید سعی کنید مقدار استفاده از آنها را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهید.

ماست های مفید برای معده را استفاده کنید

پروبیوتیک به عنوان یک باکتری مفید شناخته می شود که بصورت طبیعی در معده کار می کند و مزایایی برای سلامتی دستگاه گوارش دارد از جمله کمک به التیام سندروم روده ی تحریک پذیر و اسهال.
می توانید از پروبیوتیک ها به صورت مکمل استفاده کنید ( در داروخانه ها یافت می شود ) یا می توانید ماست های حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.
برای اینکه تاثیر این باکتری را ببینید باید هر روز به مدت چهار هفته آن را مصرف کنید.

منبع: سایت دکتر کرمانی

طراحی سایت