❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

موارد استفاده و فواید ال-کارنیتین

کاربردهای بالینی ال-کارنیتین

ال- کارنیتین از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین در کبد و کلیه ساخته می شود. این ماده محلول در آب در اکسیداسیون چربی ها در میتوکندری نقش دارد. کارنیتین با انتقال آسیل های بلندزنجیره اسیدهای چرب به ماتریکس میتوکندری جهت بتااکسیداسیون، انرژی حاصل از سوخت این اسیدهای چرب را فراهم می کند. بنابراین بدون ال- کارنیتین بسیاری از لیپیدهای خوراکی نمی تواند به عنوان منبع انرژی استفاده شود و در نهایت این تجمع چربی موجب بروز چاقی می شود.

 

در بین ورزشکاران ال- کارنیتین به عنوان یک چربی سوز شناخته شده است که در واقع با مصرف چربی‌ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات شده  که سبب تاخیر در بروز خستگی می گردد. جالب است بدانید که خواص سلامتی بخش مصرف خوراکی ال- کارنیتین نه تنها در ورزشکاران بلکه در گروه های مختلف از جمله بسیاری از بیماران گزارش شده است. مکمل یاری با کارنیتین در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله حملات و نارسائی قلبی، آنژین، نارکولپسی (اختلالات شدید خواب) و نوروپاتی دیابتی  نیز گزارش شده است. همچنین در درمان چاقی، دیابت و ناباروری مردان نیز مفید است.

بیشترین غلظت کارنیتین در بدن در قلب است که به ترتیب ۳، ۴ و ۸ برابر عضلات مخطط، کبد و کلیه است. کمبود مادرزادی کارنیتین با مشکلات کبدی، هیپوگلایسمی هیپوکتوتیک، کاردیومگالی، کاردیومیوپاتی و گرفتگی عضلات همراه است. براساس کارآزمایی ها بالینی انجام شده مکمل یاری با ال- کارنیتین در مبتلایان به انفارکتوس حاد میوکارد سبب کاهش مرگ ومیر شد و همچنین در نارسایی احتقانی قلبی سبب کاهش قطر بطن چپ شد. براساس یک مطالعه مروری مکمل یاری با ال- کارنیتین همراه با آنتی اکسیدان ها سبب بهبود پروفایل لیپیدی و توان ورزشی در نمونه های انسانی و حیوانی شد. در نوروپاتی دیابتی با  افزایش سطوح قندخون سبب آسیب به اعصاب به خصوص بازو، ساق و پاها شده که موجب درد و بی حسی می گردد، در چند مطالعه مکمل یاری با ال- کارنیتین با کاهش این عوارض همراه بوده است. شمارش پایین اسپرم نیز با سطوح پایین ال- کارنیتین در مردان مرتبط است و در چندین مطالعه مکمل یاری با ال- کارنیتین در افزایش تعداد و حرکت اسپرم مفید بوده است.

بنابراین مکمل یاری با ال- کارنیتین در بهبود سلامت گروه های ورزشکاران و بیماران مختلف مفید می باشد. میزان مصرف برحسب شرایط فرد و هدف درمانی متغیر است و دوز معمول مصرف بین ۱ تا ۳ گرم در روز است.

 

منبع: karenpharma.com

طراحی سایت