❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

موارد مصرف و عوارض نورتریپتیلین داروی ضد افسردگی!

نورتریپتیلین متعلق به یک دسته از داروها موسوم به داروهای ضد افسردگی تریسیکلیک یا سه حلقه ای است. نورتریپتیلین با تأثیر بر تعادل برخی مواد شیمیایی طبیعی (انتقال دهنده های عصبی) در مغز تاثیر خود را میگذارد.

موارد مصرف نورتریپتیلین

از نورتریپتیلین برای درمان مشکلات روحی/روانی مثل افسردگی استفاده می شود. این دارو میتواند به بهبود روحیه و احساس خوب، تسکین اضطراب و تنش کمک کند و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

نحوه مصرف نورتریپتیلین HCL

قبل از شروع مصرف نورتریپتیلین و هر بار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، راهنمای دارو ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

این دارو را به صورت خوراکی، معمولا ۱ تا ۴ بار در روز و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر از فرم مایع آن استفاده می کنید، با استفاده از قاشق/ دستگاه اندازه گیری مخصوص، آن را با دقت اندازه گیری کنید. برای این کار از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می شود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند خشکی دهان، سرگیجه)، پزشک ممکن است دستور دهد این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

برای بدست آوردن بیشترین سود، این دارو را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک به یادآوری مصرف دارو، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر یا طولانی تر از زمانی که تجویز شده است، مصرف نکنید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی شما نیز افزایش می یابد.

مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. هنگامی که این دارو به طور ناگهانی متوقف شود، بعضی از شرایط ممکن است بدتر شوند. همچنین ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی و تغییر در الگوی خواب را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم هنگامی که درمان با این دارو را متوقف میکنید، پزشک شما ممکن است میزان دوز شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن علائم را گزارش دهید.

نورتریپتیلین ممکن است فورا اثر نگذارد. ممکن است در طول یک هفته متوجه برخی از مزایا شوید. با این وجود، ممکن است قبل از اینکه اثر کامل را احساس کنید، تا ۴ هفته طول بکشد.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه یافت یا بدتر شد (مانند احساس غم و اندوه و یا افکار خودکشی)، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

با مصرف این دارو خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، تاری دید، یبوست، افزایش وزن، یا مشکل ادرار ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه داشتند یا بدتر شدند، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و احساس سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

برای از بین بردن خشکی دهان، آب نبات یا یخمک (بدون قند) بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.

برای جلوگیری از یبوست، رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید. اگر در هنگام استفاده از این دارو مبتلا به یبوستشدید، برای انتخاب یک ملین از داروساز خود کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر کدام از این عوارض نادر اما جدی رخ دهند فورا به پزشک خود اطلاع دهید: سوزش مداوم سر دل، لرز، حالت های صورت ماسک مانند، اسپاسم های عضلانی، درد شدید معده یا شکم، کاهش توان / میل جنسی، سینه های بزرگ و دردناک.

این دارو میتواند سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم/سمیت سروتونین ایجاد می کند. اگر داروهایی نیز مصرف می کنید که سروتونین را افزایش می دهند، این خطر افزایش می یابد، بنابراین پزشک یا مسئول داروخانه را در مورد تمام داروهایی را که مصرف می کنید مطلع سازید (بخش تداخلات دارویی را ببینید).

اگر برخی از علائم زیر را تجربه کردید، سریعا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: ضربان قلب سریع، توهم، از دست دادن هماهنگی و تعادل، سرگیجه شدید، تهوع / استفراغ / اسهال شدید، منقبض شدن ماهیچه ها (تیک عصبی)، تب ناشناخته، آشفتگی / بی حوصلگی غیرمعمول.

اگر عوارض جانبی بسیار جدی داشتید، از جمله: سرگیجه شدید، ضربان قلب سریع / غیر طبیعی، کمردرد، تشنج، درد / تورم / قرمزی چشم، مردمک گسترده، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگ های مختلف در اطراف نور در شب) فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید فورا کمک پزشکی دریافت کنید، علائمی از جمله:بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، باپزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

قبل از مصرف نورتریپتیلین ، اگر به این دارو یا به سایر داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (مانند آمیتریپتیلین) حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگری ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود آگاه سازید: به خصوص سوابقی همچون: مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی، حمله قلبی اخیر، مشکلات ادرار (مانند بزرگ شدن پروستات)، تیروئید پرکار (هیپرتیروئید)، سابقه خانوادگی گلوکوم شخصی یا خانوادگی (نوع زاویه-بسته)، سابقه شخصی یا خانوادگی شرایط روحی / روانی (مانند اختلال دوقطبی، روانپزشکی)، سابقه خانوادگی خودکشی، تشنج، شرایطی که ممکن است خطر ابتلا به تشنج ها (مانند سایر بیماری های مغزی، ترک الکل) را افزایش دهد.

نورتریپتیلین ممکن است باعث ایجاد یک وضعیت شود که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تاثیر می گذارد. طول شدن QT به ندرت می تواند موجب ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش) شود که باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف دیگر داروهایی که میتوانند موجب طولانی شدن مدت QT شوند، خطر طولانی شدن QT افزایش می یابد. قبل از استفاده از نورتریپتیلین، تمام داروهایی که مصرف میکنید را به پزشک خود بگویید و اگر هر کدام از موارد زیر را داشتید پزشک یا داروساز را مطلع سازید: مشکلات خاص قلبی (نارسایی قلب، ضربان قلب کند، طولانی شدنQT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات خاص قلبی (طولانی شدنQT در EKG، مرگ ناگهانی به خاطر مشکلات قلبی).

سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به طولانی شدن QT را افزایش دهند. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیکها / قرصهای آب) یا اگر شرایطی از قبیل تعریق شدید، اسهال یا استفراغ داشته باشید، افزایش یابد. در مورد مصرف بی خطر نورتریتیلین با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شود یا موجب تاری دید میشود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هرگونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری یا بینایی دارد را انجام ندهید تا زمانی که مطمئن شوید می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است شما را به نور خورشید حساس تر کند. زمان قرار گیری در معرض نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن و لامپ های خورشیدی اجتناب کنید. از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و در هنگام خروج از منزل لباس های محافظ بپوشید. در صورتی که دچار آفتاب سوختگی یا قرمزی / تاول پوستی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شکل مایع این دارو ممکن است حاوی الکل باشد. اگر دچار دیابت، وابستگی به الکل، بیماری کبد یا هر شرایط دیگری هستید که نیاز به محدود کردن یا پرهیز از الکل در رژیم غذایی است، در مصرف این دارو احتیاط کنید. در مورد استفاده بی خطر از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

اگر دیابت دارید، این دارو ممکن است کنترل قند خون شما را سخت تر کند. به طور منظم بر سطح قند خون خود نظارت داشته باشید و نتایج را به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه تمرینی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خشکی دهان، سرگیجه، سردرگمی، دشواری در ادرار و طولانی شدن QT (بالا را ببینید) داشته باشند.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مبرم مصرف شود. از آنجایی که مشکلات روانی / خلقی بدون درمان (مانند افسردگی، اضطراب، اختلال هراس) می توانند یک وضعیت جدی باشند، استفاده از این دارو را متوقف نکنید، مگر آنکه توسط پزشک تعیین شده باشد. اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، باردار شده اید یا فکر می کنید که ممکن است باردار شوید، بلافاصله با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در بارداری صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی میتوانند چگونگی عملکرد داروها را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) و آن را باپزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آرتروتامین، “رقیق کننده های خون” (مانند وارفارین) دیسولفیرام، مکمل های تیروئید، داروهای ضد قارچی (مانند بنزودروپین، آلکالوئیدهای بولادونا)، داروهای خاص برای فشار خون بالا (داروهایی که روی مغز کار میکنند مانند کلونیدین، گوانابنز، رزرپین).

مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است یک تداخل جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در طول درمان با این دارو، از مهارکننده های MAO (ایزوکاربوکازید، لینزولید، متیلن آبی، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالی، سلگلین، ترانیلسیپرومین) استفاده نکنید. همچنین اکثر مهار کننده های MAO باید دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف نشوند. زمان شروع و توقف این دارو را از دکتر خود بپرسید.

در صورتی که داروهای دیگری که سروتونین را افزایش میدهند، مصرف میکنید، خطر سندرم/سمیت سروتونین افزایش می یابد. نمونه چنین داروهایی، شامل داروهای خیابانی مانند MDMA / اکستازی، سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRIs مانند فلووکستین / پرفسستین، SNRIs مانند دالوکسیتین / ونلافاکسین)، می باشند. هنگامی که این دارو ها را شروع میکنید یا دوز آنها را افزایش میدهید، خطر ابتلا به سندرم/سمیت سروتونین ممکن است بیشتر باشد.

داروهای دیگر می توانند بر حذف نوریتیپتیلین از بدن شما تاثیر بگذارند، در نتیجه بر روی کارکرد نورتریپتیلین تأثیر می گذارند. این داروها عبارتند از:سایمتیدین، تربینینو، داروهایی برای درمان ضربان قلب نامنظم (مانند کینیدین / پروپوفنون / فلوکینید). این فهرست کاملی نیست.

بسیاری از داروها در کنار نورتریپتیلین، ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT در EKG) تاثیر بگذارند از جمله آمیودارون، سیپارید، دوفلیتید، پیموزید، پروکاریامین، کینیدین، سوتالول، آنتیبیوتیک های ماکرولیدها (مانند اریترومایسین). بنابراین، قبل از استفاده از نورتریپتیلین، تمام داروهایی را که در حال حاضر مصرف میکنید، به پزشک یا داروساز خود گزارش دهید.

اگر داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی، میشوند مصرف می کنید از جمله آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، آرامبخش های عضلانی و داروهای ضد درد ( مانند کدئین) پزشک یا داروساز را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است این داروها حاوی ضد انعقاد یا مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. از داروساز در مورد نحوه استفاده مطمئن داروها سوال کنید.

نورتریپتیلین بسیار شبیه به آمیریپتیلین است. هنگام استفاده از نورتریپتیلین، از داروهای حاوی آمیتریپتیلین استفاده نکنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

فراموش کردن مصرف دارو

اگر دوزی را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید. در صورتی که نزدیک دوز بعدی باشد، دوز قبلی را فراموش کنید و طبق دستور معمول دوز بعدی خود را ادامه دهید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری از دارو

در ظرفی که محکم بسته شده باشد و در برابر نور، رطوبت و نور خورشید مقاوم باشد، دارو را نگهداری کنید. برای نگهداری در دمای مناسب، با داروساز مشورت کنید یا برچسب محصول را بخوانید. در توالت یا جای مرطوب دارو را نگهداری نکنید. تمام فرآورده های دارویی را از دسترس کودکان و حیوان خانگی دور نگه دارید.

داروها را در توالت و یا در چاه نریزید، مگر اینکه دستورالعمل دارو بدین صورت باشد. زمانی که تاریخ انقضای دارو فرا رسید یا دیگر مورد نیاز نبود، این محصول را از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دفع بی خطر داروی خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی مشورت کنید.

منبع: راستینه

طراحی سایت