❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

هزینه‌های درمان

هزینه‌های درمان، بازنشستگان را زیر خط فقر کشانده

کاهش خدمات کمی و کیفی بیمه تکمیلی

یک فعال صنفی کارگران بازنشسته معتقد است؛ در سالهای گذشته به‌رغم بالا رفتن نرخ بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان، خدمات آنها از نظر کمیت و کیفیت کاهش یافته‌است.

حسین غلامی (فعال صنفی کارگران بازنشسته) گفت: طبق ماده ۳ قانون سازمان تامین اجتماعی که توسط مجلس تصویب شده است، همه بازنشستگان بلااستثناء باید از بیمه تامین اجتماعی و از تمامی پوشش‌های درمانی و رفاهی برخوردار باشند. این موارد درمانی برای بازنشستگان تنوع زیادی دارد که بنابر قانون اساسی باید کامل پرداخته شوند.

وی افزود: به علت کافی نبودن خدمات درمانی بیمه پایه، عموم بازنشستگان مجبورند به بیمه تکمیلی روی بیاورند و این یعنی افزایش سهم پرداخت از جیب بازنشستگان.

این فعال جامعه بازنشستگان درباره این مسئله که سهم هزینه‌های درمانی نیروی کار و بازنشستگان بخش قابل توجهی از سبد هزینه‌های زندگی آنان را تشکیل داده است، اظهار کرد: بنابر اظهارات سال گذشته وزیر بهداشت دولت دوازدهم، سالانه هزینه‌های بهداشت و درمان، بیش از ۷۰۰هزار نفر از فرودستان را به زیر خط فقر می‌کشاند که اکثریت قابل توجه این آمار را بازنشستگان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این نکته که بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار نمی‌گیرند، گفت: در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از داروهای پرمصرف بازنشستگان ازجمله کلسیم، ویتامین‌ها، غضروف‌سازها و سایر اقلامی که برای مقابله با بیماری فراگیری به‌نام پوکی استخوان افراد مسن مصرف می‌شوند، از شمول بیمه تکمیلی خارج شده است.

غلامی با بیان انتقاداتی از مدیریت بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان گفت: مدیریت بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان ناکارآمد است و در خدمات‌رسانی، نیازهای ضروری درمان کارگران بازنشسته که پس از سالها کار و خدمت، دچار بیماری‌های متعدد هستند، درنظر گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این روزها بیمه تکمیلی تنها یک پنجم هزینه‌های برخی جراجی‌ها را می‌دهد، اظهار کرد: در حوزه‌های پر مُراجعه‌ی بازنشستگان مانند فیزیوتراپی و اورتوپدی، تنها بخش اندکی از هزینه‌ها توسط بیمه تکمیلی پرداخته می‌شود.

غلامی با بیان تجربه خویش در زمینه هزینه‌های آزمایشات پزشکی گفت: به‌عنوان یک بازنشسته باید بگویم به این دلیل که بسیاری از آزمایشات پزشکی در بیمارستان‌های دولتی اخذ نمی‌شود، ما بازنشستگان مجبور به مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی هستیم که به‌هیچ وجه بیمه‌های تکمیلی را نمی‌پذیرند.

وی با بیان این نکته که اخیرا بیش از ۲۰۰ قلم دارو شامل برخی آنتی‌بیوتیک‌ها و مُسَکن‌ها از شمول بیمه‌ها خارج شده است، اظهار کرد: در دنیا ۱۸درصد و در اروپا تنها ۱۱درصد هزینه‌های درمان از جیب مردم پرداخت می‌شود؛ اما در ایران بیش از ۶۰درصد هزینه‌ها از جیب بیمار پرداخت می‌شود که باتوجه به بالابودن هزینه‌های درمانی برای بازنشستگان، نمی‌توان آینده‌ای مثبت را برای بازنشستگان در زمینه بیمه‌ای متصور شد.

غلامی با یادآوری اینکه سالانه حق بیمه‌ها به‌طور متوسط ۱۰۰درصد افزایش یافته و از سوی دیگر تعهدات بیمه‌ای کاسته می‌شود، اظهار کرد: در سال ۹۲ نرخ بیمه تکمیلی بازنشستگان ۲۰۰درصد (معادل ۲برابر) افزایش یافت که فشار زیادی را بر این قشر تحمیل کرد، این درحالی بود که در آن سال باوجود تورم ۳۲درصدی، مستمری‌های بازنشستگان تنها ۲۵درصد افزایش یافت. این روند با شیبی که چندان کمتر از قبل نیست، همچنان ادامه دارد.

منبع: سلامت نیوز

طراحی سایت