❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

پوشش بیمه ای داروهای بدون نسخه حذف شد.

رئیس سازمان غذا و دارو:

داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه خارج شد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با مصوبه شورای عالی بیمه، پوشش بیمه ای داروهای بدون نسخه حذف شد و این مصوبه از اول دی اجرا می شود.

داروهای «او تی سی» یا بدون نسخه داروهای ساده و معمولی هستند که مردم می توانند این داروها را بدون تجویز پزشک و ارائه نسخه از داروخانه ها تهیه کنند و به قیمت آزاد بفروش می رسد.

غلامرضا اصغری روز دوشنبه بدون اشاره به تعداد و نام این داروها در گفتگو با ایرنا با تایید خبر مصوبه شورای عالی بیمه برای حذف داروهای بدون نسخه از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه افزود: این مصوبه بعد از تصویب در شورای عالی بیمه، از سوی دولت ابلاغ شده است و از اول دی امسال اجرایی می شود.

وی گفت: این مصوبه خوبی است که بر اساس آن داروهای معمولی (OTC) مثل سرماخوردگی و استامینوفن از پوشش بیمه ای حذف می شوند و اعتبار پوشش بیمه ای این داروها برای داروهای دیگری که مورد نیاز بیماران خاص و مزمن و صعب الاعلاج است هزینه می شود.

اصغری افزود: البته کل اعتبار بیمه ای داروهای بدون نسخه رقم زیادی نیست و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است اما انتقال این اعتبار برای کمک به حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج، خبر خوبی است.

یارانه داروهای بیماران صعب العلاج

وی درباره یارانه داروهای بیماران صعب العلاج گفت: یارانه داروی این بیماران همچنان تداوم دارد و هیچ مشکلی در مورد یارانه داروی بیماران صعب العلاج وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: یارانه حمایت از هزینه داروهای بیماران صعب العلاج حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است، طبق روال این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد و وزارت بهداشت این اعتبار را برای حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج در اختیار بیمه ها قرار می دهد.

اصغری افزود: البته همان طور که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تخصیص برخی اعتبارات تاخیر دارد، در این مورد هم تاخیر در پرداخت وجود دارد اما سازمان های بیمه گر، طبق روال پوشش هزینه های داروهای بیماران صعب العلاج را ادامه می دهند و برای بیماران مشکلی به وجود نیامده است.

آخرین وضعیت بدهکاری سازمان های بیمه گر و بخش دارویی به کجا رسیده است؟

وی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت بدهکاری سازمان های بیمه گر و بخش دارویی به کجا رسیده است، گفت: یک مقدار وضعیت بهتر شده است و حدود ۲۰ درصد از بدهی بیمه ها پرداخت شده است یعنی سازمان بیمه سلامت حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت کرد و همین حدود هم سازمان تامین اجتماعی از بدهی خود را به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت کرد و دانشگاه های علوم پزشکی نیز از این میزان حدود ۲۰ درصد را برای بدهی های دارویی اختصاص دادند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با این پرداخت، بدهی های داروخانه های خصوصی در اردیبهشت ۹۶ پرداخت شد و برای داروخانه ها و هزینه های بیمارستان های دانشگاهی، بدهی های آذر ۹۵ پرداخت شده است.

اصغری گفت: با این پرداخت ها که ادامه هم دارد، چرخ کارخانه های دارویی به حرکت درآمده و نگرانی ها تا حدی بر طرف شده است البته نه کاملا ولی نسبت به گذشته بهتر شده است و به طور متوسط بیمه ها روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان به بیمه ها پرداخت می شود تا بتوانند بدهی خود را به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت کنند.

منبع: جام جم

طراحی سایت