❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

ویتامین C

چگونه ویتامین C به ساخت عضله کمک می کند؟

مکمل های آب دوست بر عکس مکمل های چربی دوست، به مقدار زیادی در بدن ذخیره نمی شوند. زود تجزیه شده و منجر به کمبود در بدن میشوند. مکمل های آب دوست جزء بهترین مکمل ها جهت بالا بردن سوخت و ساز می باشند .معمولا سمیت ایجاد نمی کنند زیرا که به سرعت از ادرار دفع می شوند.( ویتامین C و ویتامین های گروه B ).

VITAMIN C ( آسکوربیک اسید)

ویتامین  C یا آسکوربیک اسید یا آسکوربات ، یک اسید قندی ضعیف بوده که از لحاظ ساختاری به گلوکوز بسیار شبیه است. در گذشته در درمان بیماری Scurvy (اسکوربوت)* مورد استفاده قرار می گرفت. معروف ترین فرم ویتامین C، اسید آسکوربیک می باشد . این فرم را تقریبا در تمامی مکمل ها می بینیم ، زیرا به سرعت به آسکوربات ( فرم فعال) اکسید می شود . تنها مشکل آن ناپایداری آن می باشد. نیاز هست که دور از هوا و رطوبت نگه داشته شود. مخلوط کردن آن با الکل ، قرص های ضدبارداری و استروئیدها می توانند اثر ویتامین C را به شدت کاهش دهند .
* اسکوربوت یک بیماری است که در اثر کمبود ویتامین ث، که در سنتز و ساخت کلاژن نقش دارد، به وجود می‌آید. اسکوربوت موجب ظاهر شدن لکه‌هایی بر روی پوست، اسفنجی شدن لثه‌ها و خونریزی غشاهای مخاطی می‌شود. لکه‌ها بر روی ران‌ها و پاها بیش‌تر ظاهر می‌شوند. افراد مبتلا به اسکوربوت رنگ‌پریده و افسرده هستند، و ممکن است دچار فلجی یک یا چند عضو شوند. در اسکوربوت پیشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک می‌کنند، دندان‌ها می‌افتند، و سرانجام، در صورت عدم درمان، فرد می‌میرد.

منابع تهیه ویتامین C

مرکبات، کیوی، پاپایا، گوجه فرنگی و توت فرنگی میوه‌هایی سرشار از ویتامین ث هستند. هویج، فلفل دلمه‌ای، بروکلی، سیب‌زمینی، کلم، اسفناج و پاپریکا نیز منابعی از این ویتامین هستند. تعدادی از صیفی جات و میوه هایی که میزان ویتامین C آنها بیشتر از پرتقال می باشند ، در جدول زیر آورده شده است .

مقدار ویتامین C ((mg/ml

نوع میوه

۲۴۲

فلفل سبز تند

۲۲۸

گواوا (Guava)

۱۸۳

فلفل زرد

۱۶۳

فلفل قرمز

۱۳۸

آب پرتقال کنسانتره

۱۲۰

گریپ فروت

۹۴

هلو

۹۳

کیوی

۸۹

بروکلی

۸۸

گل کلم

۷۱

پرتقال

مزایای ویتامین C

 ویتامین C ، می تواند مزایای بسیاری را برای سلامتی بدن فراهم نماید :
– افزایش قدرت استخوان ها
– کمک به ترمیم زخم
– افزایش فعالیت سیستم ایمنی
– خاصیت آنتی اکسیدانی
– ترمیم دیواره شریانی و کنترل فشار خون
– کاهش آسیب بافتی

چگونه ویتامین C به ساخت عضله کمک می کند؟

ویتامین C نقش های بسیاری را در بدن ایفا می کند، ولی یکی از نقش های اصلی آن ، کمک به تشکیل بافت ها می باشد . این بافت ها شامل کلاژن و پروتئین می باشند. ویتامین C با فرایند ترمیم که شامل ترمیم فیبر عضله می باشد ، باعث ضخیم شدن و قوی تر شدن عضله به دنبال یک ورزش سنگین  می شود. از دید بدن سازان آنچه مهم می باشد ، این است که مصرف ویتامین C می تواند از شکسته شدن عضله جلوگیری کند.

زمانیکه ویتامین C مصرف می کنید و آن تبدیل به سروتونین می شود ، این عمل ، آزاد شدن کورتیزول را کاهش می دهد؛  و از آنجا که کورتیزول با میوستاتین ( مولکولی که به بدن دستور شکستن عضله را صادر می کند )، در ارتباط می باشد ، لذا نیاز به مصرف ویتامین C بیش از پیش احساس می شود . کورتیزول همچنین تولید تستسترون را مهار کرده و لذا مصرف ویتامین C می تواند سطوح تستسترون را تنظیم و فرایند سوخت و ساز را بالا ببرد.

همچنین در مبارزه با بیماری ها نیز موثر می باشد . این مسئله بخصوص در جلوگیری از سرماخوردگی که مانع تمرین شده و حتی هفته ها ورزشکار را دور از زمین  ورزش نگه می دارد تاثیرگذار می باشد . اسید اسکوربیک در سنتز کلاژن ، انتقال دهنده های عصبی ، هورمون های استروئیدی، کارنیتین و افزایش فراهمی زیستی آهن تاثیرگذار می باشند. همه ی این فرایندها در تولید انرژی بیشتر ، قدرت بیشتر و نیز حجم عضلانی بیشتر موثر می باشند.

میزان نیاز بدن به ویتامین C

ویتامین C  از دسته ی ویتامین های آب دوست بوده ، بدین معنی که زمانیکه بدن از وجود ویتامین C اشباع شود ، بقیه مقدار آن از راه ادرار دفع می شوند .
سازمان غذا و داروی آمریکا ، مدعی است که میزان نیاز واقعی همان *RDA میباشد. ( کمتر از ۱۰۰ میلی گرم برای بزرگسالان غیر از سیگاری ها و خانم های شیرده که میزان نیاز آنها بیشتر می باشد ).
( Linus pauling Institute LPI ) معتقد است که میزان نیاز ویتامین C ، حدود ۵۰۰ میلی گرم در روز می باشد.
Vitamin C foundation نیز گزارش داده که ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C ، در ترکیب با آنتی اکسیدان های دیگر موثر می باشد.

* ( RDA ( Recommended daily allowance= مقدار نیاز روزانه جهت رسیدن به حداکثر غلظت

میزان نیاز vitamin C

بازه ی سنی

mg40

۰-۶ ماه

mg50

۷-۱۲ ماه

mg15

۱-۳ سال

mg25

۴-۸ سال

mg45

۹-۱۳ سال

mg75 آقایان

mg65 خانم ها

mg70 زنان باردار

mg115 زنان شیرده

۱۴-۱۸ سال

mg90 آقایان

mg 75 خانم ها

mg85 زنان باردار

mg120 زنان شیرده

۱۹+

سطح مصرف بالای قابل تحمل برای ویتامین C

بازه ی سنی

mg400

۱-۳ سال

mg600

۴-۸ سال

mg1200

۹-۱۳ سال

mg1800

۱۴-۱۸ سال

mg2000

+۱۹ سال

مکمل های طبیعی و یا سنتتیک به فرم های پودر ، قرص های جویدنی و قرص های معمولی ، از لحاظ قدرت و میزان جذب ، هیچ تفاوتی با هم ندارند. به زبان دیگر ، از هر شکل مکملی که استفاده کنید ، در بدن جذب شده و توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد. میزان مصرف این دارو بر اساس نوع بیماری تعیین می‌ شود. به ‌طور مثال، در درمان بیماری اسکوروی روزانه ۱۰۰ میلی گرم تا ۲ گرم از راه خوراکی یا تزریقی مصرف می ‌شود یا در سوختگی‌های شدید روزانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم به وسیله پزشکان توصیه می ‌شود.
جذب ویتامین C در روده کوچک رخ داده که از دیواره روده وارد جریان خون می شود .میزان جذب از روده با افزایش دوز ویتامین C ، کاهش می یابد. جهت جذب بهتر ، توصیه می شود که با دوزهای کوچکتر در ۲ الی ۳ وعده در طول روز مصرف شود.
آز آنجا که ویتامین  C بسیار ناپایدار می باشد ، بسیاری از متخصصین پرورش اندام توصیه می کنند که در دو دوز منقسم ۵۰۰ میلی گرمی در روز مصرف شود. جهت تمرین های سنگین نیز مصرف تا ۳۰۰۰ میلی گرم در روز نیز توصیه  شده است .

عوارض ویتامین C

عوارض حادی با دوز های بالای ویتامین C  گزارش نشده است. از آنجا که ویتامین های محلول در آب به مانند ویتامین C  ، توانایی ذخیره شدن برای مدت طولانی در بدن را ندارند ، میزان اضافی آن از راه ادرار دفع می شود. به همین دلیل غلظت های بالا ، نمی توانند سطوح سمی ایجاد کنند. شایع ترین عوارض گزارش شده ناشی از مصرف مقادیر بالای ویتامین C ، شامل اسهال ، سوزش معده ، سرگیجه و خطر تخریب دندان می باشد.

انواع مکمل های ویتامین C

نام مکمل

شکل مکمل

مقدار در یک فرص

Apivit C 2000 + Royal jelly

ویال خوراکی

Mg20

Vit C 1000 mg + rosehips

قرص آهسته رهش

Mg1000

Vit C 500 mg + rosehips *

کپسول

Mg500

Vit C + Zinc

کپسول

Mg300

Vit C Plus Zinc

مکیدنی

Mg100

Vitamelts

زیر زبانی

Mg80

Vit C 1500mg Mason

قرص

Mg1500

Vit C 1000mg Ildong

قرص

Mg1000

Vit C Vivatune

کپسول

Mg 300

Vit C 1000

قرص جوشان

Mg1000

منبع: داروکده

طراحی سایت