❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

❕ این سایت هیچ گونه فعالیت و همکاری با دیجی کالا ندارد❕

کمبودهای دارویی

کمبودهای دارویی را به ۱۹۰ اطلاع دهید

کمبودهای دارویی را به ۱۹۰ اطلاع دهید

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، گفت: در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار شده است.

دکتر محمد توکلی در خصوص نظارت در حیطه دارو و تجهیزات پزشکی، اظهارداشت: داروخانه های خصوصی شهر تهران و مراکز استان ها رصد شده و گزارش کمبودهای دارویی به صورت هفتگی ثبت می شود.

وی افزود: همچنین تمام بیمارستان های دولتی و غیردولتی کشور نیز به صورت هفتگی مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته و میزان دارو و تجهیزات آنها پایش می شود.

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه بازتاب گزارشات مردمی در سامانه ۱۹۰ نیز پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، براساس تماس ها و شکایات مردم در ۱۹۰، اقدام به پیگیری کرده و مواردی که مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات بوده را پایش می کند.

توکلی تصریح کرد: علاوه بر اینها، تمام شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی کشور موظف به بازخوانی وضعیت خود هستند، به این معنا که مثلا یک شرکت دارویی اعلام می کند چه میزان دارو در انبار، چه میزان دارو در سطح عرضه، چه میزان دارو در گمرک بوده و چه داروهایی سفارش داده شده و سفارشات دارویی چه زمانی تحویل شرکت داده خواهد شد؛ درواقع برمبنای بازخوانی ها، پیش بینی می شود که مثلا تا یک ماه آینده کمبودی به وجود خواهد آمد یا نه و کدام اقلام در معرض کمبود و عدم تامین توسط شرکت ها هستند.

وی اظهار داشت: مجموع گزارشاتی که از منابع ذکر شده دریافت می شود، به صورت روزانه به سازمان غذا و دارو اعلام شده و این سازمان به پیگیری کمبودها می پردازد تا اذهان عمومی درخصوص کمبود یا نبودن دارویی مشوش نشود.

مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی پروفرم های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می شود، یادآور شد: بررسی سفارشات واردات دارو و تجهیزات پزشکی، به این دلیل انجام می شود تا قیمت ها مورد ارزیابی قرار بگیرد و افزایش قیمتی اعمال نشده باشد.

توکلی با تاکید براینکه سامانه ۱۹۰ بهترین روش برای ثبت و گزارش دهی در خصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی برای مردم است، بیان داشت: با تاسیس شعبه تعزیرات حکومتی در اداره کل تجهیزات پزشکی موارد تخلف نیز به سرعت بررسی می شود.

مشاور وزیر بهداشت گفت: همچنین حوزه بازرسی در سراسر کشور به صورت یک شبکه درآمده و تمام شعبات آمارها را به صورت هفتگی جمع آوری کرده و به ما گزارش می دهند.

وی با بیان اینکه با توجه به نظارت ها و بازرسی هایی که انجام شده، در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار شده و شرایط عادی است، افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی ۶۵۰۰ شرکت در سطح کشور وجود دارد که قبلا تجهیزات وارداتی آنها ثبت نمی شد و از ارز آزاد برای واردات استفاده می کردند، بنابراین نظارتی صورت نمی گرفت، اما با تصمیم جدید دولت مبنی بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، پروسه نظارت و بازرسی و ثبت کالا نیز با قوت انجام می شود، اما این موضوع زمان بر است و امکان دارد تجهیزات با تاخیر وارد کشور شود.

توکلی در خصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی، گفت: قبلا به طور متوسط و به صورت ماهانه کمبود کمتر از ۳۵ قلم دارو و تجهیزات پزشکی به ثبت می رسید، اما در مقطعی تعداد کمبود اقلام دارویی افزایش پیدا کرد و دلیلش عدم تخصیص ارز توسط دولت بود، که با توجه به تخصیص مناسب ارز در حال حاضر تعداد کمبودها روند کاهشی پیدا کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

طراحی سایت